Tartósság

Mennyire tartósak a háztartási gépeink, mi befolyásolja élettartamukat, hogyan változtak a vásárlási szempontok?
3

A készülékeink kora

Az APPLiA Magyarország Egyesülés rendszeresen felméri a hazai háztartásokban található készülékek korát. Az alábbi táblázatok ezeket az eredményeket foglalják össze. Vajon tényleg úgy tervezik a gyártók a gépeket, hogy csak rövid ideig tartsanak?

A futócipő és a mosógép

A futócipők esetében ma már senki nem azt kérdezi, hogy hány évesek. Sokkal fontosabb irányadó információ, hogy hány km-t futottunk bennük. Bár a gyártók nem adnak meg ilyen adatokat, mert sok mindentől függ, hogy meddig használhatunk egy futócipőt (pl. testtömeg, futási körülmények, terep, futási anomáliák – pl. sarkon futás – , karbantartás), általában az a közvélemény, hogy 800-1000km futás után érdemes a régit újra cserélni.

Vajon a mosógépeknél miért számolunk még mindig években? Hiszen lehet, hogy egy nagy családban akár naponta (vagy naponta többször is) jár a masina, míg máshol csak hetente 1-2 alkalommal.

Bezzeg régen!

Meddig szeretnénk használni a készülékeinket?

Az alábbi táblázat – eltérő jelölés hiányában – a KSH adatait tartalmazza:

A rendszerváltás környékén a bruttó átlagkeresetnek közel kétszeresébe került egy mosógép. Húsz évvel később már annak 38%-áért lehetett hozzájutni a készülékhez. 2020-ban 27%, 2024 végén pedig nagyjából a bruttó átlagkereset 23%-ába került a masina. Mindezzel párhuzamosan a háztartások ellátottsága is nőtt. (Kiegészítés a táblázathoz: a KSH 2010-es adatai szerint már 99-100% volt a mosógép-ellátottság; forrás: KSH)

Vásárlási szempontok

Bár a felmérés szerint az árnál fontosabb a vásárlás esetén a tartósság, az energiafogyasztás és a javíthatóság, a gyakorlat azért ezt az eredményt sok esetben felülírja. A gyártói-kereskedői – statisztikai adatokkal alá nem támasztott – tapasztalatok azt mutatják, hogy az első három szempont fontossága az utóbbi években valóban felerősödött, de csak addig, amíg az adott vásárló árpreferenciáján belül elérhetőek ezek a jellemzők.

Kin múlik a tartósság?

A 2021-es APPLiA Magyarország – GFK Hungária kutatása – többek között – arra a kérdésre kereste a választ, mit gondolnak a hazai háztartások, kin múlik az, hogy mennyire tartósak a háztartási gépeink. Az alábbi ábra összegzi a kutatás eredményét:

Láthatjuk, hogy a háztartások fele úgy gondolja, hogy legalább 50%-ban a használaton múlik az, hogy mennyire lesz tartós a készülékünk. 42% szerint nagyobb részt a gyártón, és kisebb részt a készülékhasználaton múlik mindez. Mindössze 9% véli úgy, hogy kizárólag a gyártón múlik a tartósság.

Javítási preferenciák

Látható, hogy a javítási preferenciák közül magasan a legnagyobb jelentősége annak van, ha egy szerelővel már volt jó tapasztalat. A márkaszervizek pedig a preferenciák második helyén szerepelnek.

Kiemelten fontos tehát, hogy a hazai háztartásokat a megfelelő szaktudással rendelkező szerelők segítsék.